ورود | ثبت نام
بررسی جایگاه حمل و نقل جاده ای کالا در اقتصاد کشور پرینت پست الکترونیکی

نیاز جابه جایی انسان و کالا از یک نقطه به نقطه دیگر موجب به وجود آمدن واژه ای جدید به نام حمل و نقل در گذشته های بسیار دور گردید. در مورد انسان، جابه جایی به طور عمده به دلیل نیازهای تجاری، اجتماعی، تفریحی یا فرهنگی انجام می گیرد و در ارتباط با کالا، علت اصلی جابه جایی، عدم انطباق مکانی محل تولید و مصرف کالا بر یکدیگر می باشد. پیشرفت تکنولوژی در غلبه بر طبیعت و موانع آن، باعث کاهش هزینه و تقلیل زمان حمل و نقل گردیده است. در کشور ما با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، مسئله حمل و نقل کالا به عنوان مشکلی اساسی در اقتصاد کشور مطرح گشت. در واقع با آغاز جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی، بسیاری از مشکلات اقتصادی سر بیرون آوردند که برخی از آنها ناشی از وضعیت به وجود آمده است، ولی بعضی دیگر به زیرساخت اقتصادی کشور مربوط می شوند که باید مورد شناسایی قرار گرفته و راه حلی برای آنها پیدا نمود. به طور مسلم مشکل حمل و نقل جاده ای که عدم امکان دستیابی به مواد اولیه و در نتیجه پایین آمدن کیفیت صنایع را سبب گردید از آن جمله است. در این مقاله سعی بر این است تا اولا ضمن ارزیابی اقتصادی اجزای تشکیل دهنده حمل و نقل جاده ای کالا، مشکلات وضعیت موجود مورد بررسی قرار گیرد، ثانیا تحلیلی بر اثرات اقتصادی سوخت در حمل و نقل جاده ای کالا انجام گیرد، ثالثا با بررسی سیاست های حاکم بر نظام حمل و نقل جاده ای کالا در کشور، پیشنهاداتی در راستای بهبود سیاست های مذکور ارائه گردد. رابعا به تحلیل موضوع ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضای حمل و نقل جاده ای کالای کشور پرداخته شود. زندگی بشر همواره با این تفکر عجین بوده که چگونه می توان با صرف نیروی کمتر بار بیشتری را جابه جا نمود. به عبارت دیگر انسان همواره به فکر راحتی و سرعت در جابه جایی خود و کالا بوده است. چرا که صرفه جویی در زمان موجب صرفه جویی در هزینه های جابه جایی کالا و در نتیجه بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد.
البته آنچه برای صاحبان کالا و ارسال کنندگان آن مهم است، قیمت حمل به تنهایی نمی باشد، بلکه کل هزینه تولید و توزیع از نظر آنها ملاک است و روش های حمل می تواند اثر قابل توجهی روی هزینه های کل داشته باشد. وقتی هزینه کل تولید مطرح می شد، اقتصادی بودن حمل و نقل ریلی اغلب به خاطر تاخیر در تحویل و سایر کمبودهای موجود در سرویس زیر سوال می رود و اهمیت عامل زمان درخصوص کالاهای فسادپذیر وکالاهای گران قیمت و محدودیت های موجود در سیستم ریلی در تعیین مبدا و مقصد کالا و صدمات وارده به کالاهای آسیب پذیر، رونق و اهمیت حمل و نقل جاده ای را روزافزون می نماید.
● اهمیت روزافزون حمل و نقل جاده ای در جهان
انقلاب به وجود آمده در حمل و نقل در قرن بیستم، بشر را نسبت به رابطه مستقیم عدم تحرک با فقر آگاه نمود. ارتباطات هرچه گسترده تر اقتصادی بین ملت ها، توریسم و جهانگردی به حدی گسترش یافت که برای مردم چند دهه قبل از آن قابل تصور نبود، حمل و نقل ضعیف عامل عمده گرسنگی در جهان است. هزینه بالای حمل تولیدات کشاورزی، تاخیر های طولانی و زیان ها و صدمات وارده به محصولات فسادپذیر، موانع قوی در راه افزایش غذا در جهان هستند. به خاطر این وضعیت بسیاری از منابع کره زمین دست نخورده باقی مانده اند، ثروت های عظیمی از منابع جنگل ها و معادن که می توانند در راه مبارزه با فقر موثر واقع شوند، بدون استفاده باقی مانده اند، زیرا امکان دسترسی یا حمل آنها نبوده است. علاوه بر کشاورزی، بخش صنعت نیز به سختی از کمبود امکانات حمل و نقل صدمه می خورد. کارخانه ها نیاز به تامین منظم سوخت، مواد اولیه، قطعات یدکی و سیستم قابل اعتماد برای حمل محصولات تولید شده خود دارند. ضعف امکانات حمل و نقل داخلی حتی به موقعیت های جهانی بازار محصولات یک کشور صدمه وارد می سازد. طی یک راه زمینی چند صد کیلومتری تا یک کشور همسایه خیلی راحت تر و اقتصادی تر از طی یک راه دریایی چند هزار مایلی تا آن سوی دنیاست اما فقدان همین راه زمینی کوتاه تا کشور همسایه می تواند امکان چنین بازاریابی را فلج کند. فقدان امکانات حمل و نقلی تنها عامل مشکل زا نیست، بلکه قابل اعتماد نبودن، هزینه بالا، کارآیی پایین و صدمات وارده به بهره برداران نیز به همان اندازه مشکل آفرین است. مشکلات حمل و نقل علاوه بر آثار اقتصادی، آثار سیاسی و اجتماعی خاص خود را نیز دارد. حمل و نقل ضعیف، حفظ ملیت واحد را به طور روزافزونی مشکل می کند. حمل و نقل و ارتباطات ضعیف، مانع عمده ای در راه حفظ امنیت ملی به شمار می رود.
● آثار اقتصادی برخی از طرح های حمل و نقل زمینی اجرا شده در جهان
با توجه به اهمیت اثرات مختلف حمل و نقل (مخصوصا در بخش زمینی) به چند مورد از اثرات مشاهده شده اجرای برخی از طرح های حمل و نقل زمینی در کشورهای مختلف اشاره می گردد.
در کشور کاستاریکا قبل از ساخت آزادراه مدرن فعلی، حمل و نقل گاوهای گوشتی به صورت گله های «روی پای خود» از «گریز نیگ لند» به «سن جوز» منجر به ۴۰درصد افت وزن و ضرورت واردات گوشت به کشور بود. در حالی که امروزه با تریلی های مخصوص گاوها را یک شبه تحویل داده و کشور از نظر گوشت خودکفا شده است.
در تایلند، احداث آزادراه «دوستی» بین «سارابوری» و «کورات» موجب افزایش تولیدات نیشکر، سبزیجات، موز و دیگر میوه ها به سه برابر، در مدت سه سال گردید.
در بولیوی، ساخت آزادراه بین «کاچابامبا» و «سانتاکروز» زمان مسافرت در فصل باران را از چند هفته به ۱۵ ساعت کاهش داده و کشور را از نظر برنج خودکفا نموده، زیرا قبل از آن قیمت برنج داخلی به علت مشکلات حمل و نقلی ۵۰درصد بالاتر از برنج وارداتی بود.
در هندوستان ۸۷ درصد تقاضای اضافی حمل و نقل ریلی در برنامه پنج ساله سوم مربوط به حمل و نقل آهن و فولاد،سنگ های معدنی، زغال و سیمان بود. لذا پاسخگویی به نیاز روزافزون صنعت، این کشور، یک پنجم بودجه توسعه خود را در راه آهن مصرف کرده و در عوض ظرفیت حمل و نقل کامیون های خود را به دو برابر افزایش داده است.
● جایگاه بخش حمل و نقل در اقتصاد کشور
نقش صنعت حمل و نقل در رشد و شکوفایی کشور انکارناپذیر می باشد. براساس آمار و اطلاعات موجود سهم ارزش افزوده بخش حمل و نقل از کل کشور رقم قابل توجهی بوده و طی ۱۰ سال گذشته نیز روند رو به رشدی داشته است. در این میان سهم ارزش افزوده زیربخش حمل و نقل جاده ای بیش از سایر زیربخش ها بوده و همواره بیش از ۹۰درصد ارزش افزوده بخش حمل و نقل مربوط به حمل و نقل جاده ای بوده است. این رقم در سال ۱۳۷۹ بیش از ۹۴ درصد برآورد شده است. با توجه به بستر مناسب در زمینه حمل و نقل جاده ای، توجه و سرمایه گذاری مناسب تر در این بخش ضروری به نظر می رسد. در مقوله تخصیص اعتبارات عمرانی نیز سهم زیربخش جاده ای به مراتب بیشتر از سایر زیربخش های حمل و نقل می باشد. کشور ما در ردیف کشورهایی است که سهم بالایی از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی میان ایران و هشت کشور جهان را نشان می دهد. با توجه به اینکه در کشور ما سهم بالایی از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به سرمایه گذاری در بخش حمل ونقل معطوف گشته است لذا بعید به نظر می رسد که معضلات مربوط به این بخش به مسائل مالی منحصر گردد. بلکه باید در جست وجوی رفع عوامل و مشکلاتی نظیر مسئله تقاضا، ناهماهنگی طرح های حمل ونقلی با طرح های تولیدی و کارآیی نامطلوب سرمایه بود. بنابراین بایستی ابتدا برآوردی صحیح از انباشت و تشکیل سرمایه در بخش به دست آورد و سپس درصدد اصلاح عوامل فوق برآمد.
● جایگاه زیربخش حمل ونقل جاده ای در اقتصاد کشور
تمایل روزافزون جهانی نسبت به حمل ونقل جاده ای را می توان در سه عامل عمده جست وجو نمود. اول آنکه در سال های اخیر با ساخت شبکه راه های مدرن و بهتر شدن عملکرد وسایل نقلیه، حمل ونقل جاده ای به صورت انقلابی وسیع کارآیی افزون تری یافته است. دوم آنکه با توسعه اقتصادی ملت ها اهمیت هزینه حمل ونقل کاهش یافته و توجه بیشتر معطوف به سرویس بهتر می باشد که این خود تاثیر قابل توجهی روی هزینه کل و توزیع دارد. سوم اینکه وقتی هزینه کل تولید مطرح می شود، اقتصادی بودن حمل ونقل ریلی اغلب به خاطر تاخیر در تحویل و سایر کمبودهای موجود در سرویس مورد تردید قرار گرفته و اهمیت عامل زمان درخصوص کالاهای فسادپذیر، رونق و اهمیت حمل ونقل جاده ای را روزافزون می نماید. حتی زمانی که حمل با راه آهن ارزان تر از کامیون باشد، ممکن است به علت گرانی هزینه های توزیع باز هم حمل ونقل جاده ای انتخاب شود. از جمله ویژگی های این شیوه سفر، انعطاف پذیری در انتخاب مسیر و مقدار بار، کنترل دائمی روی کالا در طی مسیر، امنیت نسبی بالا و ارزانی توام آن می باشد. البته طول سفر در انتخاب نوع وسیله حمل موثر است. در تحقیقی که در ایالات متحده آمریکا در مورد حمل سبزیجات تازه و میوه به عمل آمده است در فواصل کمتر از یکصد مایل، ۸۸ درصد با جاده و فقط ۶ درصد با قطار حمل شده است، اما در سفرهای بیش از یک هزار مایل، میزان حمل با قطار به ۶۶ درصد و برای طول سفر دو هزار مایل به ۹۳ درصد می رسد. زیرا حمل ونقل جاده ای نیز نقایص خاص خود از قبیل ظرفیت های محدود برای بارهای با حجم انبوه و سنگین، هزینه های بالای ساخت و نگهداری شبکه راه های کشور، خطرات تصادفات و ضرورت آموزش، به کارگیری انبوه رانندگان و تامین قطعات یدکی و استهلاک و ناوگان را دارا بوده و با افزایش طول سفر، این نقایص و عیوب شدیدتر می شود.
● بررسی وضعیت حمل ونقل در اتحادیه اروپا
به طور کلی فعالیت های حمل ونقل کالا در کشورهای اتحادیه اروپا به چهار مد اصلی تقسیم می شوند. این چهار مد عبارت از حمل ونقل جاده ای، حمل ونقل ریلی، حمل ونقل دریایی داخلی کشور (در مواردی رودخانه ای) و حمل ونقل دریایی محدوده اروپا هستند. به منظور روشن شدن موضوع، ذکر این توضیح ضروری است که در بعضی از کشورهای اروپایی بخشی از حمل ونقل کالا در داخل کشور از طریق رودخانه نیز صورت می گیرد که در این قسمت به عنوان بخشی از حمل ونقل و تحت عنوان حمل ونقل دریایی داخلی در نظر گرفته شده است. همچنین برای یکسان کردن اطلاعات مربوط به میزان حمل ونقل کالا در کشورهای مختلف، ضرورت آن وجود دارد که شاخص تعریف شود. بهترین شاخص مورد توافق مجامع عملی و تحقیقاتی در زمینه جابه جایی کالا، تن کیلومتر جابه جا شده است. این شاخص میزان جابه جایی کالا را علاوه بر تناژ کالای جابه جایی شده، مسافت جابه جا را نیز نشان می دهد و معیاری مناسب برای مقایسه را در اختیار قرار می دهد. روش های محاسبه شاخص فوق در کشورهای مختلف و مدهای حمل ونقل متفاوت است ولی اساس کار آن است که شاخص فوق از حاصلضرب تناژ کالای جابه جا شده در مسافت پیموده شده محاسبه می شود. با توجه به اینکه ارقام از نظر ریاضی با مقیاس های بزرگ محاسبه می شود برای نمایش مناسب تر اعداد آن را به یک میلیارد (بیلیون) تقسیم کرده و نمایش می دهند.
بنابراین استفاده از شاخص میلیارد تن کیلومتر جابه جا شده شاخصی برای جابه جایی کالا تلقی می شود. بررسی دقیق تر اطلاعات مندرج در جدول حاکی از چند نکته اساسی است که ذکر آنها در این گزارش ضروری به نظر می رسد. با دقت در میزان جابه جایی کالا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توان استخراج کرد که بیشترین سهم جابه جایی کالا مربوط به وسایل نقلیه از طریق جاده با سهمی معادل ۷/۴۵ درصد است. علاوه بر این رشد قابل توجه حمل ونقل طی ۱۱ سال (۲۰۰۵ تا ۱۹۹۵) نیز قابل تامل بوده و در این بخش نیز رشد حمل ونقل جاده ای نسبت به دیگر مدهای حمل ونقل قابل بیان است و سیستم حمل ونقل ریلی و دریایی داخلی در سال های گذشته از آهنگ نسبتا یکسانی برخوردار بوده اند. وضعیت حمل ونقل کالا در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز می تواند مورد بررسی قرار گیرد. نکته قابل توجه در وضعیت مدهای مختلف حمل ونقل کالا، در کشورهای مندرج در جدول نیز بیانگر این واقعیت است که جابه جایی کالا از طریق جاده در اتحادیه اروپا از اهمیت خاصی برخوردار است و در اکثر کشورها سهم این بخش از حمل ونقل بیش از ۹۰ درصد است و از این رو ضرورت دارد در کنار اهمیت بخشیدن به بخش های حمل ونقل عمومی، توجه کافی نیز به حمل ونقل جاده ای مبذول شود.روزنامه کارگزاران ( www.kargozaaran.com )  

 

تماس با ما

address آدرس :
بازرگان، بلوار امام خمینی، روبروی پمپ بنزین، نبش کوچه معلم، شرکت دور رو
tell تلفن :
34372748 و 34372359  (044)
fax فکس :
 34375070 (044)
e-mail ایمیل :
info@dourro.com

 

خبرنامه

لطفاً برای دریافت خبرنامه عضو شوید.
دریافت

آخرین اخبار

وبسایت شرکت دور رو منتشر شد

با گذشت چندین سال از فعالیت شرکت دور رو  در زمینه  ارائه...


ادامه اخبار »